Controversies in Tax Law (Record no. 4260)
[ view plain ]
| 000 -LEADER | |
|---|---|
| fixed length control field | 02271 a2200385 4500 |
| 001 - CONTROL NUMBER | |
| control field | 1317159993 |
| 005 - DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION | |
| control field | 20250317111603.0 |
| 008 - FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION | |
| fixed length control field | 250312042016GB eng |
| 020 ## - INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER | |
| International Standard Book Number | 9781317159995 |
| 037 ## - SOURCE OF ACQUISITION | |
| Source of stock number/acquisition | Taylor & Francis |
| Terms of availability | GBP 47.99 |
| Form of issue | BB |
| 040 ## - CATALOGING SOURCE | |
| Original cataloging agency | 01 |
| 041 ## - LANGUAGE CODE | |
| Language code of text/sound track or separate title | eng |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAB |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNCD |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNT |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAM |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNCD |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNT |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAW052000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAW016000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAW000000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 343.7304 |
| Source | bisac |
| 100 1# - MAIN ENTRY--PERSONAL NAME | |
| Personal name | Anthony C. Infanti |
| 245 10 - TITLE STATEMENT | |
| Title | Controversies in Tax Law |
| Remainder of title | A Matter of Perspective |
| 250 ## - EDITION STATEMENT | |
| Edition statement | 1 |
| 260 ## - PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC. | |
| Place of publication, distribution, etc. | Oxford |
| Name of publisher, distributor, etc. | Routledge |
| Date of publication, distribution, etc. | 20160303 |
| 300 ## - PHYSICAL DESCRIPTION | |
| Extent | 280 p |
| 520 ## - SUMMARY, ETC. | |
| Expansion of summary note | This volume presents a new approach to today’s tax controversies, reflecting that debates about taxation often turn on the differing worldviews of the debate participants. For instance, a central tension in academic tax literature - which is filtering into everyday discussions of tax law - exists between 'mainstream' and 'critical' tax theorists. This tension results from a clash of perspectives: Is taxation primarily a matter of social science or of social justice? Should tax policy debates be grounded in economics or in critical race, feminist, queer, and other outsider perspectives? To capture and interrogate what often seems like a chasm between the different sides of tax debates, this collection comprises a series of pairs of essays. Each pair approaches a single area of controversy from two different perspectives - with one essay usually taking a 'mainstream' perspective and the other a 'critical' perspective. In writing their contributions, the authors read and incorporated reactions to each other’s essays and paid specific attention to the influence of perspective on both the area of controversy and their contribution to the debate. With contributions from leading mainstream and critical tax scholars, this volume takes the first step toward bridging the gap between these differing perspectives on tax law and policy. |
No items available.