Critical Queer Studies (Record no. 4317)
[ view plain ]
| 000 -LEADER | |
|---|---|
| fixed length control field | 01916 a2200421 4500 |
| 001 - CONTROL NUMBER | |
| control field | 1317157095 |
| 005 - DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION | |
| control field | 20250317111603.0 |
| 008 - FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION | |
| fixed length control field | 250312042016GB eng |
| 020 ## - INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER | |
| International Standard Book Number | 9781317157090 |
| 037 ## - SOURCE OF ACQUISITION | |
| Source of stock number/acquisition | Taylor & Francis |
| Terms of availability | GBP 51.99 |
| Form of issue | BB |
| 040 ## - CATALOGING SOURCE | |
| Original cataloging agency | 01 |
| 041 ## - LANGUAGE CODE | |
| Language code of text/sound track or separate title | eng |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNT |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JBSF |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JBCC |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JBCT |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | NH |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JHB |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNT |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JFSJ |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JFC |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JFD |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | H |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JHB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | SOC012000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAW000000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 346.73013 |
| Source | bisac |
| 100 1# - MAIN ENTRY--PERSONAL NAME | |
| Personal name | Casey Charles |
| 245 10 - TITLE STATEMENT | |
| Title | Critical Queer Studies |
| Remainder of title | Law, Film, and Fiction in Contemporary American Culture |
| 250 ## - EDITION STATEMENT | |
| Edition statement | 1 |
| 260 ## - PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC. | |
| Place of publication, distribution, etc. | Oxford |
| Name of publisher, distributor, etc. | Routledge |
| Date of publication, distribution, etc. | 20160422 |
| 300 ## - PHYSICAL DESCRIPTION | |
| Extent | 202 p |
| 520 ## - SUMMARY, ETC. | |
| Expansion of summary note | Critical Queer Studies examines contemporary films and documentaries that dramatize the intersection of law and queer life, analyzing the effects of legal doctrines-jury selection, unwanted sexual advance, negligence, hate crimes, and gay marriage-on the production and reception of queer film and fiction. Exploring the interaction of these discourses by discussing internationally-known American films, the book demonstrates how the law maintains its hold over the queer subject through promoting certain ideological fictions and conversely how film and literature draw upon the material realities of queer legal status to dramatize conflicts between law and the marginalized subject. Critical Queer Studies synthesizes queer studies, law and literature, and film studies, engaging these fields to show how the struggle for gay and lesbian rights has influenced the production of film and fiction. |
No items available.