Eucharistic Sacramentality in an Ecumenical Context (Record no. 4734)
[ view plain ]
| 000 -LEADER | |
|---|---|
| fixed length control field | 01797 a2200397 4500 |
| 001 - CONTROL NUMBER | |
| control field | 1317140117 |
| 005 - DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION | |
| control field | 20250317111608.0 |
| 008 - FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION | |
| fixed length control field | 250312042016GB eng |
| 020 ## - INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER | |
| International Standard Book Number | 9781317140115 |
| 037 ## - SOURCE OF ACQUISITION | |
| Source of stock number/acquisition | Taylor & Francis |
| Terms of availability | GBP 42.99 |
| Form of issue | BB |
| 040 ## - CATALOGING SOURCE | |
| Original cataloging agency | 01 |
| 041 ## - LANGUAGE CODE | |
| Language code of text/sound track or separate title | eng |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | QRM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | QRA |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JHM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1DDU |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1FK |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | HRC |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | HRA |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JHM |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1DB |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1FK |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | REL102000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | REL000000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 264.03036 |
| Source | bisac |
| 100 1# - MAIN ENTRY--PERSONAL NAME | |
| Personal name | David J. Kennedy |
| 245 10 - TITLE STATEMENT | |
| Title | Eucharistic Sacramentality in an Ecumenical Context |
| Remainder of title | The Anglican Epiclesis |
| 250 ## - EDITION STATEMENT | |
| Edition statement | 1 |
| 260 ## - PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC. | |
| Place of publication, distribution, etc. | Oxford |
| Name of publisher, distributor, etc. | Routledge |
| Date of publication, distribution, etc. | 20160422 |
| 300 ## - PHYSICAL DESCRIPTION | |
| Extent | 270 p |
| 520 ## - SUMMARY, ETC. | |
| Expansion of summary note | This book explores the epiclesis or invocation of the Holy Spirit in the Eucharistic Prayer, using the Anglican tradition as an historical model of a communion of churches in conscious theological and liturgical dialogue with Christian antiquity. Incorporating major studies of England, North America and the Indian sub-Continent, the author includes an exposition of Inter-Church ecumenical dialogue and the historic divisions between western and eastern Eucharistic traditions and twentieth-century ecumenical endeavour. This unique study of the relationship between theology and liturgical text, commends a theology and spirituality which celebrates the presence of the Holy Spirit in the Eucharist as present and eschatological gift. It thus sets historic, contemporary and ecumenical divisions in a new theological context. |
No items available.