International Migration and Rural Areas (Record no. 5407)
[ view plain ]
| 000 -LEADER | |
|---|---|
| fixed length control field | 02006 a2200385 4500 |
| 001 - CONTROL NUMBER | |
| control field | 1317113942 |
| 005 - DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION | |
| control field | 20250317111616.0 |
| 008 - FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION | |
| fixed length control field | 250312042016GB eng |
| 020 ## - INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER | |
| International Standard Book Number | 9781317113942 |
| 037 ## - SOURCE OF ACQUISITION | |
| Source of stock number/acquisition | Taylor & Francis |
| Terms of availability | GBP 42.99 |
| Form of issue | BB |
| 040 ## - CATALOGING SOURCE | |
| Original cataloging agency | 01 |
| 041 ## - LANGUAGE CODE | |
| Language code of text/sound track or separate title | eng |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JBFH |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JHB |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | RGC |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JBSL |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JFFN |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JHB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | RGC |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | JFSL |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | SOC002000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | SOC026000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 307.26 |
| Source | bisac |
| 100 1# - MAIN ENTRY--PERSONAL NAME | |
| Personal name | Myriam Simard |
| 245 10 - TITLE STATEMENT | |
| Title | International Migration and Rural Areas |
| Remainder of title | Cross-National Comparative Perspectives |
| 250 ## - EDITION STATEMENT | |
| Edition statement | 1 |
| 260 ## - PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC. | |
| Place of publication, distribution, etc. | Oxford |
| Name of publisher, distributor, etc. | Routledge |
| Date of publication, distribution, etc. | 20160422 |
| 300 ## - PHYSICAL DESCRIPTION | |
| Extent | 218 p |
| 520 ## - SUMMARY, ETC. | |
| Expansion of summary note | While immigrants are still predominantly choosing urban areas to locate to, there is now increasing evidence of immigration to rural areas which poses its own challenges for those relocating, from the scarcity of high quality jobs to the provision of public and private services. Addressing the shortcomings in current research, this book employs an innovative approach by exploring this relationship from a cross-national, comparative, global perspective. It draws lessons from case studies across a range of geographical and political contexts, including Canada, the USA, Ireland, Scotland, Greece and Russia. Bringing together migration experts from a range of academic disciplines, International Migration and Rural Areas contributes to conceptual developments and also identifies policy concerns which can be pursued at national, sub-national and supra-national levels. As such, it will appeal to policy makers, as well as scholars across a range of disciplines, including geography, politics, demography, social policy, sociology and anthropology. |
| 700 1# - ADDED ENTRY--PERSONAL NAME | |
| Personal name | Birgit Jentsch |
| Relationship | B01 |
No items available.