Controversies in Tax Law (Record no. 628)
[ view plain ]
| 000 -LEADER | |
|---|---|
| fixed length control field | 01448 a2200385 4500 |
| 001 - CONTROL NUMBER | |
| control field | 1138089834 |
| 005 - DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION | |
| control field | 20250317100355.0 |
| 008 - FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION | |
| fixed length control field | 250312042017GB eng |
| 020 ## - INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER | |
| International Standard Book Number | 9781138089839 |
| 037 ## - SOURCE OF ACQUISITION | |
| Source of stock number/acquisition | Taylor & Francis |
| Terms of availability | GBP 47.99 |
| Form of issue | BB |
| 040 ## - CATALOGING SOURCE | |
| Original cataloging agency | 01 |
| 041 ## - LANGUAGE CODE | |
| Language code of text/sound track or separate title | eng |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAB |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNCD |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNT |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTM |
| Source | thema |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAM |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNCD |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LNT |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | GTB |
| Source | bic |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 1K |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAW052000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAW016000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | LAW000000 |
| Source | bisac |
| 072 7# - SUBJECT CATEGORY CODE | |
| Subject category code | 343.7304 |
| Source | bisac |
| 100 1# - MAIN ENTRY--PERSONAL NAME | |
| Personal name | Anthony C. Infanti |
| 245 10 - TITLE STATEMENT | |
| Title | Controversies in Tax Law |
| Remainder of title | A Matter of Perspective |
| 250 ## - EDITION STATEMENT | |
| Edition statement | 1 |
| 260 ## - PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC. | |
| Place of publication, distribution, etc. | Oxford |
| Name of publisher, distributor, etc. | Routledge |
| Date of publication, distribution, etc. | 20170525 |
| 300 ## - PHYSICAL DESCRIPTION | |
| Extent | 280 p |
| 520 ## - SUMMARY, ETC. | |
| Expansion of summary note | This volume addresses the central tension in debates between ’mainstream’ and ’critical’ tax theorists which reflects a clash of perspectives: is taxation primarily a matter of social science or of social justice? Should tax policy debates be grounded in economics or in critical race, feminist, queer, and other outsider perspectives? With contributions from leading mainstream and critical tax scholars, this volume takes the first step toward bridging the gap between these differing perspectives on tax law and policy. |
No items available.